Da je Bosna i Hercegovina postala itekako atraktivna destinacija za turiste širom svijeta potvrđuje činjenica da je samo u novembru prošle godine ostvareno više od 96.000 posjeta što je 39,8 posto više u odnosu na isti period 2021. godine, podaci su Agencije za statistiku BiH.
Najviše posjeta nam je dolazilo iz Hrvatske, a veliki broj turista je pristizao i iz Srbije i Slovenije, a posebno je zanimljivo što su dolazili i posjetioci iz Irana koji su se, prema istim podacima, najduže i zadržavali.
“Takođe veliki je broj posjeta zabilježen od strane turista iz Slovenije, Turske, Njemačke, Crne Gore, SAD-a, a i Italije, što zajedno sa Hrvatskom, Srbijom i Slovenijom čini 66,8 posto ukupnih posjeta”, poručili su iz Agencije za statistiku BiH.
Prema istim podacima turisti, kako domaći, tako i strani su u novembru prošle godine noćili više od 200.000 puta.
Nakon Iranaca najduže ostajali Egipćani i Finci
“Od ukupnog broja noćenja za novembar više je bilo stranih turista i to 59,1 posto, dok je domaćih bilo 40,9 posto”, podaci su ove Agencije.
Domaći turisti su takođe više posjećivali atraktivna bh. mjesta u novembru, i to u odnosu na isti period 2021. godine, 17,6 posto više.
“Strani turisti su noćili u Bosni i Hercegovini za 48 posto više nego u odnosu na isti period 2021. godine”, kazali su iz Agencije.
Njih je bilo iz različitih daljih zemalja, te pored državljana Irana koji su se u prosjeku zadržavali devet noćenja, turisti su pristizali i iz Egipta, a njihovo prosječno zadržavanje je bilo po šest noćenja.
“Po dužini zadržavanja na trećem mjestu su turisti Finske koji prosječno ostali pet noćenja, potom ide Brazil sa četiri, a relativno dugo se zadržavaju turisti iz Malte, Indije pa čak i Japana”, podaci su Agencije.
Turizam BiH je nešto novo i za domaće i za strane turiste
Kako je kazao Miodrag Lončarević, direktor Turističke organizacije Republike Srpske, razlog sve većih posjeta turista, naročito stranih su sa jedne strane dobre cijene, a sa druge strane niz zanimljivih aktivnosti koje im BiH nudi.
“Domaći turisti su počeli posjećivati atraktivne bh. destinacije, prvo zbog ponude vaučera, nakon čega su nastavili dolaziti i narednih sezona”, kazao je Lončarević.
Kako dodaje, najposjećenije destinacije u Srpskoj su banjski centri i banje koje su veoma zanimljive za posjetioce. Prema broju posjeta, kako kaže Lončarević, prednjače Banjaluka, u kojoj se u jeku sezone jedva moglo pronaći slobodno mjesto, a pored nje, svake godine je veoma atraktivno Trebinje.
Broj noćenja veći od registrovanog
U novembru 2022. u okviru djelatnosti – Hoteli i sličan smještaj turistima je bilo na raspolaganju ukupno 16.906 soba i apartmana što je za 6,5 posto više u odnosu na novembar 2021, a prema vrsti smještajnog objekta najveći broj noćenja ostvaren je u okviru djelatnosti Hoteli i sličan smještaj sa učešćem od 94,5 posto.
U vezi sa smještajem i noćenjem iz Udruženja turističkih agencija BiH ne vjeruju ovim brojkama jer, kako kaže, oni su u realnosti značajno veće.
“Način na koji se statistički podaci obrađuju kod nas je dosta upitan, po onome što vidimo i znamo broj posjeta a i noćenja u BiH je značajno veći od registrovanog”, kazali iz Udruženja.