BOLJA NEGO ŠTO SE PRIČA...

U narednih 6 mjeseci na Elektrotehničkom fakultetu u Sarajevu bit će kreiran prvi bh. mikroprocesor

a1

29. decembra 2022. godine direktor Agencije za razvoj općine Tešanj Edin Ibrahimović posjetio je Elektrotehnički fakultet Univerziteta u Sarajevu. Ovu posjetu upriličio je i kao regionalni zastupnik kompanije Chili Chips. Naime, Chili Chips je američka kompanija sa sjedištem u San Diegu. Njen osnivač je Tešnjak Jasmin Ibrahimović, a osnovni cilj kompanije je transfer znanja iz oblasti naprednih informacijskih tehnologija. Prilikom posjete direktor Tešanjske razvojne agencije sastao se sa dekanom Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, prof. dr. Jasminom Velagićem, a ovom prilikom potpisan je ugovor o poslovno-tehničkoj saradnji između kompanije Chili chips i Elektrotehničkog fakulteta.

„Ovaj ugovor ima višestruku korist za Elektrotehnički fakultet. U sklopu ovog ugovora smo potpisali jednu vrstu saradnje gdje će kompanija iz Amerike podržavati naše projekte iz oblasti ugradbenih sistema i donirati opremu. Već u tom smislu je napravljen prvi iskorak gdje je kompanija donirala Elektrotehničkom fakultetu opremu u vrijednosti od oko 10.000 maraka, koju možemo smatrati najnovijom opremom iz oblasti embedded sistema. Već je ta oprema stavljena u funkciju, odnosno koriste je studenti na vježbama.“ – navodi dekan Elektrotehničkog fakulteta.

Značaj donacije

Na sastanku se razgovaralo o projektnim aktivnostima kluba ETFPGA. Ovaj klub pod okriljem Odsjeka za automatiku i elektroniku vodi doc. dr. Nedim Osmić koji je ukazao na značaj ove donacije: „Studenti u biti dobivaju puno s ovim. Tehnologija kao tehnologija nije mlada. Sam FPGA kao koncept prisutan je tu nekih 15-20 godina. Budući da su prije bila samo dva ozbiljna proizvođača te opreme, te kartice su generalno bile jako skupe. I danas se ti proizvođači drže tu cjenovno u rangu koji je teško dostupan. Nije da je teško dostupan, ali ako ćete kupovati 10, 20 ili 30 kartica, onda su to stvarno ozbiljna sredstva. Tako da se u zadnje vrijeme pojavilo par drugih igrača koji nude sličan hardver, a po nešto prihvatljivijoj cijeni. To je kolega Jasmin Ibrahimović faktički promovirao ovdje u BiH.“

Direktor Ibrahimović navodi da se ovaj ugovor itekako uklapa u strategiju Tešanjske razvojne agencije: „Jedan od naših prioriteta u Tešanjskoj razvojnoj agenciji jeste razvijanje tih novih tehnologija koje su visokoakumulativne. Ja mislim da sam već pričao dosad par puta – u smislu da ne radimo hiljade komada po dva feninga, nego da radimo jedan projekat od milion maraka. To je naš plan. Veliki planovi obično kreću sa malim stvarima. Ovo je relativno mala stvar, mali korak. Prvo moramo napraviti bazu znanja i bazu stručnjaka. To radimo sada sa fakultetom. Radit ćemo dijelom, koliko budemo mogli, ne u ovom naučnom dijelu, ali u ovom biznis dijelu, kroz naš co-working prostor.“

Motivi studenata za klub ETFPGA

Isam Vrce, student Elektrotehničkog fakulteta u Sarajevu, svoj master rad radi na ovu temu: „Bit će nešto vezano sa obradom zvuka i pokušat ćemo da napravimo da sistem akvizira zvuk i da na neki način prepoznaje to što je neko rekao. Npr. kad ja kažem ‘Nalazim se na Elektrotehničkom fakultetu u Sarajevu’ da sistem ispiše tekst. Primjena toga je višestruka.“

Studentica ovog fakulteta, Enesa Hrustić, kaže da članstvom u ETFPGA klubu dobiva zabavne aktivnosti, ali i mnogo novih znanja: „Zainteresovala sam se prvenstveno za ovaj klub kao vid neke dodatne aktivnosti i za usvajanje nekih dodatnih znanja. Dosta mojih kolega s godine, s kojim sam radila skupa na završnim radovima i nekim seminarskim, su se također odlučili uključiti tu. FPGA je vrlo napredna tehnologija koja postaje sve popularnija u svijetu, tako da biti u korak s vremenom u inžinjerskom pogledu je jako bitno.“

Student Tarik Ibrahimović malo je prije ostalih bio u kontaktu s ovom tehnologijom: „Moj motiv da uđem u ovaj klub, da se bavim ovim jeste to što ova tehnologija nije trenutno toliko zastupljenja na području Bosne i Hercegovine, tj. u našoj industriji nema mnogo firmi koje se bave razvojem ovakvih rješenja. Naš motiv je da osposobimo mlade stručnjake u okviru ove oblasti, tako da možemo sutra kada dođu pravi projekti imati sposobne ljude koji mogu to da izvrše.“

Izazovi Elektrotehničkog fakulteta

Jedan od izazova sa kojima se suočava ovaj fakultet jeste obučavanje budućih kadrova za vrstu posla koja još uvijek ne postoji u našem okruženju i to pod kompetitivnim pritiskom već dobro razvijenog i uveliko profitabilnog IT sektora. U tom pogledu od neprocjenjivog je značaja doprinos ETFPGA kluba.

Dekan ističe da Elektrotehnički fakultet hvata korak sa savremenim tehnologijama: „Možemo reći da je u zadnjim godinama unaprijeđen kvalitet Elektrotehničkog fakulteta. Uspjeli smo da u zadnjih nekoliko godina nabavimo veoma sofisticiranu, kvalitetnu opremu na kojoj realiziramo veoma važne projekte. Imamo jaku bazu studenata, što je jako važno za ovaj dio istraživačkog rada. Trenutno imamo oko 1.600 studenata na prvom i drugom ciklusu studija i imamo oko 100 studenata na trećem ciklusu studija. Tako da to predstavlja jednu vrlo jaku bazu, odnosno osnovu za dalji razvoj našeg fakulteta, a posebno za istraživački rad jer mi studente dosta uključujemo, pogotovo na višim godinama, u naše projekte.“

Projektovanje prvog bh. mikroprocesora

Direktor Tešanjske razvojne agencije navodi da o naprednosti ETFPGA kluba na Elektrotehničkom fakultetu u Sarajevu najviše govori to što se na njemu radi na projektovanju prvog bosanskohercegovačkog procesora. Također ističe značaj toga za marketinšku priču Bosne i Hercegovine.

Voditelj kluba ETFPGA nam približava šta zapravo znači projektovanje procesora: „Suštinski, vi sa svojim dizajnom od komada hardvera možete napraviti ono što vama treba po želji. Šta je tu prednost? Primjera radi danas ako želite raditi neko procesiranje slike, vi morate kupiti poseban hardver koji radi procesiranje slike. Ako želite raditi neko upravljanje, onda obično morate kupiti zaseban PLC i slične stvari. Međutim, ovaj komad hardvera vam omogućava to da upravo na njemu realizirate različite funkcionalnosti.“

„Osmišljene su vježbe koje nas vode da napravimo svoj prvi bosanskohercegovački procesor. Vježbe nas vode kroz kreiranje vlastitih instrukcija i sav proces koji je potreban da bi se u suštini napravio jedan procesor na ovakvoj pločici i na ovakvoj tehnologiji.“ – navodi studentica Hrustić.

Student Ibrahimović navodi da u okviru standardnih procedura ima čitav jedan ekosistem razvijen oko tog tipa arhitekture: „Tako da će naša specifična implementacija moći biti korištena u svim primjenama u kojim je ta arhitektura korištena. Naš procesor, osim toga što će biti prvi bosanski, ima namjenu edukacije. Uz taj procesor pravi se detaljna dokumentacija sa uputstvima kako tačno doći do onoga što smo mi uradili, kako to zapravo implementirati i koji su konačni rezultati.“

Enesa Hrustić dodaje: „Vjerujem da smo mi to dosta dobro razložili i kako prelazimo na sedmičnom nivou ovu vježbe da se svima to slaže na jedan jako dobar način, da svi razumijemo suštinu ovog kompleksnog procesa.“

Malim koracima do velikog uspjeha

Sa Elektrotehničkog fakulteta se nadaju da će ovaj prvi mali korak za svakog pojedinca i studenta uključenog u rad kluba prerasti u veliki korak za sve nas zajedno, a posebno za bh. “know-how” u oblasti mikro-elektronike i čipova. Doc. dr. Osmić iznosi neke impresivne podatke vezane za ovu oblast: „Danas je to tržište remotely. Možete sjediti u Sarajevu, a raditi bilo gdje u svijetu. Oni će usvojiti određena znanja koja su prilično, u tom domenu, plaćena. Danas jedan vrhunski inžinjer za FPGA otprilike radi za 100 dolara po satu, junior to može očekivati između 30 i 50, pa vi sad računajte koji otprilike prihod može ostvariti sa ovim specifičnim znanjem čovjek koji radi 172 sata mjesečno.“

Ovom prilikom direktor Agencije za razvoj općine Tešanj uručio je vrijednu donaciju Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, u iznosu od 1.000,00 KM za projektne aktivnosti kluba ETFPGA, a prije svega za prvi bosanski procesor i nove tehnologije. Direktor Agencije navodi da je iznos donacije više simbolički i da je većim dijelom doniran u opremi. Također ističe da je želio dati primjer ostalim privrednicima i državnim subjektima.

„Mi imamo nastavnike, profesore, istraživače koji se aktivno bave ovom oblašću. Imamo istraživače koji su doktorirali vani na renomiranim univerzitetima. Imamo jednu profesoricu koja je doktorirala u Japanu na embedded sistemima. Imamo nekoliko profesora koji se isto tako aktivno bave, kao što je kolega Nedim Osmić i još neki. Tako da će ova oprema koju smo dobili, a to je najnovija oprema koja se bazira na FPGA sistemima, omogućiti da se mogu postići još bolji rezultati, odnosno da se mogu realizirati još kvalitetniji projekti.“ – zaključuje dekan Elektrotehnićkog fakulteta.

Biti prvi u određenoj oblasti iziskuje neuporedivo više truda i napora u odnosu na hod utabanom stazom. Sa Elektrotehničkog fakulteta zadovoljni su vlastitim napretkom, te procjenjuju da bi njihovi studenti u narednih 3 do 6 mjeseci mogli biti na nivou da mogu raditi implementaciju vlastitih rješenja na ovom hardveru.


O nama

Namjera portala BoljaBosnaiHercegovina je da predstavi privredna, naučna, kulturna, sportska i općenito ljudska postignuća Bosanaca i Hercegovaca u domovini i dijaspori, te da na taj način afirmira Ideju Bosne kao prostora slobode, ljubavi i vjerske raznolikosti koja je duboko ukorijenjena u bosanskome tlu.
Otvoreni smo za sve prijedloge i sugestije za “dobre vijesti” iz Bosne i Hercegovine i o Bosni i Hercegovini i njenim ljudima.


KONTAKT